Astma choroba, z którą życie może być normalne

Mająca przewlekły charakter zapalna choroba dróg oddechowych jaką jest astma ma coraz powszechniejszy charakter i staje się cywilizacyjnym schorzeniem. Adekwatnie do najnowszych statystyk można prognozować, iż obecnie cierpi na nią nawet 20% populacji w Polsce, jak też podobnie duży odsetek może nawet nie mieć wiedzy o tym, że choruje na astmę. Ale w żadnym razie nie należy ignorować objawów. Astma nieleczona nawet może powodować śmierć.
Jakie mamy symptomy astmy oskrzelowego typu?
Najważniejsze to kaszel czasami niezwykle trapiący i duszności nie tylko te skrajne trudności z oddychaniem. Najczęściej występują w godzinach porannych, ale czasami będą ulegały nasileniu jako odpowiedź na styczność z alergenami albo innymi wziewnymi czynnikami.

Czym właściwie jest astma?
Astma oskrzelowa to utrzymujący się przewlekły stan zapalny w oskrzelach. Często rozwija się na bazie alergii na pyłki albo czynniki typu pokarmowego. Choroba ma niestety charakter nieuleczalny i będziemy borykać się z jej obecnością po kres swoich dni. Jednak realizowana w odpowiednim stopniu terapia i zdrowy, dopasowany do możliwości pacjenta styl życia sprawią, że astma nie przełoży się wcale na znaczne obniżenie komfortu życia. Dokładnie zestawione przyczyny powstawania astmy zostają ciągle nieodkryte.

Diagnoza astmy
To ciężka do jednoznacznej diagnozy choroba. We wczesnym stadium może bowiem dawać bardzo niejednoznaczne objawy, które mogą dzisiaj także być przez wiele chorób innego typu. Ale nawracające dolegliwości w dolnych drogach oddechowych, świszczący oddech, zadyszka, a także duszności powinny skłaniać do jak najszybszej wizyty u lekarza, później natomiast u specjalisty. Poszukiwanego przy pomocy frazy: pulmonolog Wejherowo albo w innym mieście. Powinniśmy poddać wykluczeniu również takie złożone schorzenie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc związana ze zwężeniem dróg oddechowych.

Tylko spokojnie
Astmę możemy ambulatoryjnie leczyć, zwykle formę leczenia może przejąć nawet dziecięcy pediatra. Leki służące zwalczaniu astmy dzielą się generalnie na sterydowe i poza sterydowe. Ich działanie polega na rozszerzaniu oskrzeli co ułatwia oddychanie oraz na znoszeniu obecnego w oskrzelach stanu zapalnego. Przewlekły stan zapalny może bowiem doprowadzić do pojawienia się zwapnień nieodwracalnego zniszczenia oskrzelowej tkanki. A to już poważne.